Tower of London
Tower of London patří k jedněm z nejpozoruhodnějších staveb Londýna. Tyčí se nad řekou Temží a je symbolem síly panovníků. Bývá také označován jako nejstrašidelnější místo Anglie. Od 13.století ukrývá britské korunovační klenoty a zároveň obrovskou sbírku zbraní.
K Tower of London se nejlépe dostanete ze stanice metra Tower Hill na linkách District a Circle, která je vzdálena 5 minut chůze. Případně můžete využít autobusů číslo 15, 25, 42, 78 a 100. Pokud dá někdo raději přednost vlakům, pak je nejbližší vlaková stanicí Fenchurch Street a London Bridge. Automobilisty pak bude zajímat Tower Hill Coach and Car Park na adrese 50 Lower Thames Street s postcodem EC3R 6DP, odkud je to slabé dvě minuty chůze.
Historie londýnského Toweru sahá až do 11.století a řadí se tak mezi nejstarších zdejší pamětihodnosti. Jeho základní čtvercovou část (White Tower) nařídil postavit Vilém Dobyvatel z důvodu obrany města. Postupem doby se z něj stává obávané vězení pro hříšníky z vyšších vrstev. Ve zdejším vězení pobývalo mnoho osobností nejen britské historie. London of Tower sloužil i jako popraviště, zvěřinec, mincovna a observatoř. Na počátku používání dělostřelectva přestal Tower sloužit jako opevnění ale i nadále však zůstal sídlem ministerstva obrany a to až do roku 1855. Jako vězení byl dokonce využíván i během první a druhé světové války. Přestože už neslouží jako sídlo královské rodiny, zůstává stále královskou rezidencí a je proto střežen strážemi, které tvoří část královské gardy Buckinghamského paláce.
Tower of London se skládá z několika věží. Nejstarší a nejnápadnější je White Tower (Bílá věž). V současné době se v ní nachází kaple svatého Jana a je zde umístěna výstava zbraní, brnění a mučících nástrojů. Další z věží je Bloody Tower (krvavá věž), která původně sloužila jako věž pro strážníky zahrady a proto byla známá spíše jako Garden Tower. Svůj současný název získala až v 16.století z důvodu krvavých činů ,které se konaly v jejích temných místnostech. Přišlo zde o život několik významných osobností anglických dějin, kteří zde byly umučeni či otráveni většinou na příkaz vládnoucí vrstvy. Wakefield tower byla postavena za vlády Jindřicha III a i stěny této věže skrývají mnohá krvavá tajemství. Ve velkém sálu zde probíhal například proces s královnou Annou Boleynovou ale ten byl zbořen v období Commonwealthu. Nejdůležitější vězni byli ukryti v Beauchamp Toweru, kterou nechal postavit král Edward I a její stěny jsou dodnes pokryty nápisy vytesané vězni. Další zajímavou věží je Green tower (zelená věž) jež sloužila k popravám vzácných vězňů. Bylo velkou ctí být popraven právě zde. V současné době tuto věž obývají towerští havrani. Na severu od věže je kostel sv. Petra a místo, na kterém je umístěna deska se jmény popravených.
Tower je pro veřejnost otevřen celoročně a rozhodně si na jeho prohlídku vyčleňte aspoň 2 až 3 hodiny. Mimo hlavní budovy je možno shlédnout i britské korunovační klenoty, bohatě zásobenou zbrojnici a mučírnu. Funkci průvodců plní Yeoman Wardes, přezdívaní jako Beefeateři. Yeoman Warders jsou odvěkými strážci a obyvateli hradu a rádi zodpoví jakýkoliv váš dotaz. Těchto strážců v původním tudorovském kostýmu je zde přes 40 a jednou z jejich povinností je každo noční rituální uzamykání Toweru.
V letním období (březen-říjen) je otevřeno každý den do 9.00 do 17.30 mimo neděle a pondělí, kdy se otevírá v 10.00. V zimních měsících (listopad-únor) je otevřeno pouze do 16.30. Dospělá vstupenka stojí 16.50 liber, studenti a důchodci zaplatí 14 liber, děti od 5 do 16 let 9,50. Můžete využít rodinné vstupné v ceně 46 liber. Kompletní informace naleznete na anglickém webu www.hrp.uk/TowerOfLondon/.
Nejslavnějšími obyvateli Toweru je osm havranů, kteří jsou zde chováni na náklady vlády s ohledem na starou pověst. Ta říká, že dokud budou na Toweru havrani, bude Anglie v bezpečí – možná i pro větší jistotu tak mají havrani přistřižena křídla.
Napsal(a) by Barborka dne Tuesday, 4 of May , 2010 at 3:55 pm
Jé to je moc hezkej článek…Byla sem v Toweru a je takovej záhadnej no prostě krásnej…
Napsal(a) by Terezqaa dne Monday, 14 of November , 2016 at 11:06 pm
Moc pěkný text a inspirace na další zastávku v Londýně.
Jenom bych se chtěla zeptat, přes jaké stránky je nejlevnější koupit vstupenky? Děkuji za jakoukoliv radu, v tom množství už jsem opravdu ztracená.