Harrods
V centru Londýna se nachází nejluxusnější a nejslavnější obchodní dům na světě – Harrods. Toto obrovské luxusní obchodní centrum v sobě ukrývá na 330 obchodů a o zákazníky se zde stará více než 5000 zaměstnanců. Tento obrovský palác je v noci osvícen 11 tisíci žárovkami a nakoupit zde můžete opravdu ty nejluxusnější výrobky. Harrods není jen jeden z největších, ale je zároveň i nejdéle fungující obchodní dům na světě.
Nejbližší stanicí metra je Knightsbridge na lince Piccadilly, případně stanice Sloane Square na lince District a Circle. Pokud zvolíte raději autobusovou dopravu, k blízkosti obchodního domu vás dopraví linky číslo 9, 10, 14, 19, 22, 52, 74, 137, 414 a C1. Využíváte-li k dopravě po Londýně auto, nabízí Harrods soukromé parkoviště – nezapomeňte však, že tato oblast spadá do městské dopravní zóny a tak si kromě poplatku za parkovné ještě připravte peníze na mýtné za vjezd do centra města.
Historie světoznámého obchodního domu Harrods se začíná psát v roce 1834, kdy si muž jménem Charles Henry Harrod otvírá svůj první obchod s čajem. V roce 1849 se přemísťuje do centra Londýna, aby o dva roky podějí využil první Světové výstavy (The Great Exhibition) a vydělal si na malý podnik s potravinami v oblasti Knightsbridge. Tato čtvrť se stala luxusní částí Londýna a díky tomu Harrodův podnik prosperoval. V roce 1861 převzal štafetu po svém otci Charles Digby Harrod a navázal tak na otcův nemalý úspěch. Rozšířil také sortiment o léky, parfémy a papírnické zboží. Své produkty směřoval na majetné lidi a snažil se vyjít vstříc i těm nejnáročnějším požadavkům. Jeho výdělky rostly a on začal skupovat okolní budovy a firma si mohla dovolit zaměstnat v roce 1880 už přes sto lidí. V roce 1883 sice veškerý sortiment zboží shořel, ale ani to neznamenalo pád Harrodova podniku. I přes velké ztráty během vánoc zaznamenala firma rekordní příjmy, které ihned investoval do výstavby nového obchodního domu. Koncem 19. století měla firma svoje jméno silně zapsané v podvědomí lidí a byla přeměněna na veřejnou obchodní společnost. V jejím ředitelském křesle seděl Richard Burbidge, který začal vytvářet plán na výstavbu ještě luxusnějšího obchodního domu.
Stavba současné podoby Harrods začala v roce 1901 podle návrhu architekta Charlese Williama Stephense. Tato honosná budova se ihned po otevření stala nejluxusnějším obchodním domem v Londýně. Během let se obchodní dům rozrůstal o stále nová odvětví. To vše na chvíli ustalo v období 2. světové války, kdy se i Harrods přizpůsobilo době a soustředilo svůj prodej na uniformy, padáky a součástky do bombardéru Lancaster. V poválečném období neměli ani movití lidé na velké utrácení a Harrods utrpělo ohromné finanční ztráty. Tato krize skončila až v roce 1959 velkou inovací všeho, co se zdálo být staromódní.
Rodinným podnikem se stal Harrods opět až v roce 1958, kdy společnost koupila egyptská milionářská rodina Al-Fayed. V ředitelském křesle zasedl Mahamed Al-Fayed a pustil se do rozsáhlé inovace. Vtiskl obchodnímu domu Harrods ojedinělou egyptskou tvář vytvořením tzv. Egyptian escalator. Stěny i stropy jsou pokryty egyptskými ozdobami a na vytvoření této egyptské sekce se podíleli dokonce i odborníci z věhlasného Britského muzea.
Mottem obchodního domu Harrods je Omnia Omnibus Ubique – Všechno pro všechny. Denně tímto malým městem uprostřed velkoměsta projde na 300 000 zákazníků. Potkat zde můžete světoznámé celebrity jako například Madonnu, Kate Moss, Christinu Aquileru a mnoho jiných. Dříve jste zde mohli dokonce zahlédnout samotnou královnu Alžbětu II. Dnešní sortiment zahrnuje především luxusní oblečení, elektroniku, šperky, sportovní vybavení, hračky, potraviny, vše pro domácí zvířata, ale i nábytek nebo parfémy. Pro zákazníky je zde připraveno k občerstvení 28 restaurací.
Harrods má otevřeno kromě neděle každý den od 10:00 do 19.00 hodin. Platit se zde dá nejen librami, ale i eury. Pamatujte na to, že Harrods má přísné pravidla v oblékání. Nepustí vás ani nakouknout, pokud dorazíte v šortkách, roztrhaných kalhotách nebo snad v tričku odhalujícím břicho. Stejně tak pro vás bude Harrods tabu s batohem na zádech.
Uvnitř obchodního domu se nacházejí dva pomníky vytvořené k památce zesnulé princezny Diany a syna majitele Dodiho Al-Fayeda. Zároveň je Harrods posledním obchodním domem nabízejícím pravé kožešiny. I přes časté protesty a demonstrace a neustálé kritice se zde tyto pravé kožešiny stále prodávají.
Napsal(a) by Vendy dne Thursday, 6 of January , 2011 at 5:12 pm
Myslím si ,že to tady je velmi dobrá stránka!!…Chtěla bych vás poprosit jestli by jste mi mohli někdo nějak poslat odkaz na oficiální stránky Harrods?…Děkuji..a ještě jednou ,ten kdo obsluhuje tyto stránky opravdu zaslouží uznání.. :))